MarIAS Projesi, Hatay-Samandağ Su Sümbülü Saha Ziyareti, 19-20 Kasım 2020

MarIAS Projesi, Hatay-Samandağ Su Sümbülü Saha Ziyareti, 19-20 Kasım 2020

MarIAS Projesi, Hatay-Samandağ Su Sümbülü Saha Ziyareti, 19-20 Kasım 2020

Denizel istilacı yabancı türler MARIAS projesi kapsamında belirlenen 4 pilot bölgeden biri olan Hatay-Samandağ’a su sümbülünü yerinde incelemek maksadıyla 19-20 Kasım 2020 tarihlerinde Genel Müdür Yardımcısı Muhammed ÇOLAK başkanlığında, Proje Koordinatörü Dr. İrfan UYSAL, Proje Yöneticisi UNDP’den Mehmet Gölge, Proje saha danışmanı Prof. Dr. Cemal TURAN, Proje teknik danışmanı Doç. Dr. Harun GÜÇLÜSOY, Bölge Müdür Yardımcısı Faruk ATMACA, Hatay Şube Müdürü Cüneyt ÇAĞLAR, Proje Mühendisi Gökçe CEYLAN’ın katılımlarıyla saha ziyareti gerçekleştirildi.

Saha ziyaretinin 1. gününde Genel Müdür Yardımcısı Muhammed ÇOLAK başkanlığında bir heyet Hatay Valisi Rahmi DOĞAN’ı makamında ziyaret etti. Proje ile bilgi alışverişinde bulunuldu. Daha sonra Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü SAVAŞ makamında ziyaret edildi. Ziyaret kapsamında su sümbülü ile ilgili Büyükşehir Belediye Başkanlığının yaptığı çalışmalar ele alındı. Proje kapsamında Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile özellikle su sümbüllerinin Asi Nehri’nden toplanması, toplandıktan sonra su sümbülünün hayvan yemi olarak kullanılması, yakıt olarak değerlendirilmesi ve yöre halkı tarafından sepet vb. olarak değerlendirilerek ekonomiye kazandırılması konuları ele alındı. Büyükşehir Belediye Başkanı da Asi Nehri ve ortamdaki biyolojik çeşitliliğe büyük zarar veren su sümbülü konularında yapılacak olan çalışmalar için destek olacaklarını ifade etmişlerdir. Daha sonra Hatay Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Ahmet DOLGUN ziyaret edildi. Dolgun, hem nehirde hem de sahilde su sümbülü toplayarak temizlik çalışmaları yaptıklarını, ancak toplama aracı vb. teçhizata ihtiyaç duyduklarını ifade etmişlerdir. Hem Proje ekibi hem de Büyükşehir Belediyesi olarak proje kapsamında işbirliğinin devam ettirilmesi ve beraber çalışılması yönünde görüş birliğine varılmıştır.

Saha ziyaretinin 2. Gününde Asi Nehri ile Samandağ sahili ziyaret edildi. Proje saha danışmanı Prof. Dr. Cemal TURAN ile Proje teknik danışmanı Doç. Dr. Harun GÜÇLÜSOY tarafından su sümbülünün biyolojisi, ekosisteme verdiği zararlar, su sümbülünün toplanması, toplanacak olan su sümbüllerinin hayvanlarda yem olarak kullanılması, yakıt olarak değerlendirilmesi ve yöre halkı tarafından sepet vb. yapılarak değerlendirilmesi hem yöre halkına gelir getirmesi hem de ekonomiye kazandırılması konuları detaylı bir şekilde ele alındı. Bu konuda Prof. Dr. Cemal TURAN’ın detaylı bir rapor hazırlaması kararlaştırıldı.

X